Szkolenie psa lawinowego może być trudne, ale jest konieczne, aby Twoje zwierzę było bezpieczne. Pierwszym krokiem w szkoleniu psa jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca do treningu. To tutaj nauczą się, jak śledzić, zatrzymywać się i kopać ludzi zakopanych w śniegu. Następnie ważne jest, aby stać się alfą grupy, ponieważ nauczy twojego psa, że jesteś liderem ich stada i ułatwi ci odpowiednie szkolenie.

Co to jest pies lawinowy?

Pies lawinowy to rodzaj psa wyszkolonego, aby pomóc w badaniu szczątków lawinowych w poszukiwaniu ludzkich szczątków i narzędzi. Służą również do lokalizowania osób zasypanych śniegiem. Psy lawinowe są szczególnie przydatne dla zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, ponieważ mogą znaleźć zaginioną osobę lub obiekt znacznie szybciej niż ludzie. Psy poszukiwawcze i ratownicze to zazwyczaj mniejsze, zwinne psy, które mogą z łatwością manewrować w stromym terenie.

Psy lawinowe potrafią wykryć ludzki zapach do 400 razy lepiej niż ludzie. Używają wrażliwego nosa i wyostrzonego węchu, szukając oznak życia w śniegu, lodzie lub gruzu. Pies lawinowy to rodzaj psa, który został specjalnie przeszkolony przez profesjonalistów, jak szukać ludzkich szczątków podczas lawiny

Jak sprawdzić, czy Twój pies nadaje się do szkolenia psów lawinowych?

Każdego roku w lawinach ginie średnio pięćset osób. Według Colorado Avalanche Information Center, statystyki te wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatnich 35 lat. Czy Twój pies nadaje się do treningu lawinowego? Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby Twój zwierzak nauczył się, jak unikać niebezpieczeństw podczas wędrówki z plecakiem lub jazdy na nartach.

Aby przygotować się na najgorsze, Kanada aktywnie szkoli psy, aby chroniły się przed lawinami. Te psy lawinowe są szkolone, aby bezpiecznie zabierać ludzi z ich domów i pokoi hotelowych. Pies jest również szkolony w poszukiwaniu ukrytych osób uwięzionych w śniegu. Odpowiedni charakter tych psów umożliwia im łatwe szkolenie.

Jakie są typy psów do szkolenia psów lawinowych?

Istnieją dwa główne typy psów lawinowych: wąchające powietrze i tropiące. Psy pachnące powietrzem znajdują ludzi i używają węchu, aby ich zlokalizować. Psy tropiące śledzą ludzi, śledząc ich zapach.

Pies lawinowy może zostać przeszkolony do poszukiwania ludzi, znajdowania składów zakopanych materiałów wybuchowych lub asystowania w akcji ratunkowej w przypadku osunięcia się śniegu. Podczas szkolenia psa lawinowego ważne jest, aby zrozumieć, jakiego są typu, aby upewnić się, że otrzyma najlepszy możliwy program szkoleniowy. Używają zmysłu węchu, aby zlokalizować ludzi zakopanych pod lawiną. Śledzenie: podążają za zapachem osoby, która podróżuje przez śnieg

 

O mnie